Hallstatt - Obertraun                                  
 Klubová akcia: 1.-4.11.2007

 Zúčastnili sa:
  •  Marian MICHNÍK
  •  Tibor LUBELEC

 

 
Je apríl 2007 sedíme na kurze technického potápania v učebni Pro- Dive a Majo razantne „ako je to pre neho charakteristické“  vyhlási, že po kurze pôjdeme potápať do Rakúska na ľadovcové jazerá pod Dachstein. Tam zúročíme sedem dňový kurz a praktické skúsenosti nadobudnuté počas neho.

 

„Dachstein a ľadovcové jazerá !?“ zarezonovalo to vo mne !!

Od toho momentu sme sa začali s touto myšlienkou pohrávať a Majo sa „zahryzol  do zisťovania informácií o ubytovaní, potápaní, plnení, ceste, poplatkoch atď.

Spojil sa s Milenou Schober v Obertraune pri Hallstatt-skom jazere a po niekoľkých mailoch a telefonátoch dohodol ubytovanie a plnenie fliaš.

Termín jar - leto sa presunul na jeseň pre čistotu vody a možný „záujem“ ďalších členov klubu.

Padol dátum 1.- 4. 11. 2007. No a tak sme sa nakoniec až dvaja vybrali na tento malý dobrodružný výlet za potápaním pod Dachstein.

                 01.11.2007 Potápanie pod Dachsteinom, Rakúsko      01.11.2007 Potápanie pod Dachsteinom, Rakúsko

Naším prechodným bydliskom sa stal rodinný penzión SCHOBER, ktorý sa nachádza v UNESCO chránenej oblasti Dachstein – Hallsatatt – Obertraun, v nádhernej oblasti rakúskej Soľnej komory s množstvom ľadovcových jazier a nedotknutej prírody.

Priamo v Obertraune sú známe veľké ľadovcové jaskyne, mamutia jaskyňa a soľný lom.

V deň príchodu nás privítalo nádherné počasie s ešte krajšou prírodou s úžasnými farbami jesene, ktoré môže „namiešať“ len príroda. Jazerá sú vsadené medzi až kolmo vystupujúce končiare a na ich rozhraní sú ako keby prilepené mestečká, napríklad Hallstatt, do ktorého vedie tunel vybudovaný za čias Márie Terézie a na jeho konci ste v centre mestečka.

 

           

Po vybavení náležitostí , zakúpenie ARGE karty, ubytovaní, sme sa vybrali na spoznanie okolia a pocestovali sme aj na 16km vzdialené Altausersee.

Na piatok sme si vybrali dve lokality. Prvá bola jaskyňa KESSEL, ktorá sa nachádza v Obertraune a tou druhou bolo jazero Gossausee nachádzajúce sa takmer pod Dachstein-om.

 

 

---- Jaskyňa KESSEL ----

Dľžka: cca 80m, pokračuje sifónom

Hľbka: max- 9m

Teplota: 6°C

Po prvej obhliadke sme zistili, že na to aby sme sa dostali do jazierka, ktorým jaskyňa začína budeme potrebovať lano, ktorým sa budeme istiť pri zliezaní cca 4,5m vysokej skalnej steny.

Napriek takejto miernej prekážke sme sa zhodli, že u nás na zdolanie inej prekážky akou je zákaz potápania v jaskyniach asi lano nebude stačiť.

Po zanorení nás prekvapila pekná viditeľnosť cca 17m a takmer žiadna kalivosť. Jaskyňa je pekne členitá dostatočne široká teda až na jedno miesto, približne v jej polovici, kde sa treba asi tak 1,5m prevliecť cez puklinu.

 

---- Jazero GOSSAUSEE ----

Poloha: 933m n.m

Max. hľbka: 96m

Predné Gossausee patrilo v minulom storočí pre jedinečnú scenériu, ktorá je skutočne nádherná, k výletným miestam cisárskej rodiny.

Tritisíc metrov vysoký, večným snehom pokrytý „Kráľ Dachstein“ sa zrkadlí na hladine jazera. Má štyri vrcholy pomenované po pohanských bohoch Thornstein, Donarstein, Gjajstein, Kreuzstein.

                         

                     V pozadí Dachstein                                Pohľad z 30m do 45m 

Po príchode k jazeru sme uvideli, že chýba 5m vody a tak sme sa museli „v plnej poľnej“ prejsť asi tak 150m kým sme sa dostali do vody. Ponor sme si naplánovali na mieste, kde do jazera padajú lavíny a je bohaté na rozmanitosť dna. Toto jazero sa vyznačuje svojou veľmi dobrou viditeľnosťou, no neľakali sme, že bude až taká. 18-metrová viditeľnosť bola do hľbky 22m a tu bola aj hranica čistej a kyštáľovo čistej vody s viditeľnosťou 30-40 m. Doslova sme boli omámený tuto viditeľnosťou. Mierne šero a pohľad z 35-tich metrov do hľbky 60-tich 70-tich metrov, kde dno sa strácalo v tme, dávalo pocit tajomna. Pozostatky lavín sa nachádzali ešte v 45m, vo forme obrovských balvanov (6x8m) a  stromov, ktorých korene akoby roztvorené dlane sa naťahujú za hladinou. Túto úžasnú atmosféru prerušil iba 30min DECO čas, ktorý sme si skrátili so 62% Nitroxom na nejakých 13min. čo bolo fajn, lebo teplota vody nepresahovala 5°C.

 

---- Plnenie fliaš ----

Po dohode s majiteľkou a jej spoločníkom, ktorý boli v tom čase v Čechách,  nám vyšli v ústrety, hlavne s našimi deco fľašami, takže sme si ich mohli plniť a pripravovať mix sami.

   

 

 

Sobotu sme si celú vyčlenili na ATTERSEE.
 
Je to najväčšie jazero  Soľnej  Komory a s hľbkou 169m je druhé najhlbšie za Traunsee. Okolo celého jazera je nespočetné množstvo lokalít na potápanie z ktorých tie najzaujímavejšie sú označené tabuľkou, s popisom lokality, čo je tam možné vidieť, rastliny, ryby, či je tam pekné denné alebo nočné potápanie. My sme si vybrali dve. Majovu rok a pol vysnívanú lokalitu SCHWARZE BRUCKE a UNTERWASSERWALD.

 

---- Schwarze Brucke ----

Je to lokalita, ktorej pomenovanie vystihuje jej reliéf .  

Táto stena je vyhľadávaná hlavne technickými potápačmi, kde tu najčastejšie chodia trénovať lebo padá do 55-metrov a potom svahom ďalej do maximálnej hľbky jazera 169m..

Čierna je aj preto, lebo tu zahynulo niekoľko potápačov najmä rekreačných, ktorý podľahli hľbkovému opojeniu alebo im zamrzli automatiky a nevedeli vyriešiť túto situáciu. Ich spomienkové kríže sú aj mementom pre nás všetkých, aby sme nepreceňovali svoje schopnosti a boli pripravený na možné nepríjemnosti.

                 
 

Nachádza sa presne u kilometrovníka 11,8.  Samozrejme nechýbala info tabuľa a ako výstižne povedal Majo, že u nás by bola vyvalená a chodili by sme sa k nej potápať.

Plán ponoru bol: zostup do 55m na hranu steny, pokračovanie do 60m s časom na dne 11min a plánovanou stupňovitou dekompresiou s 60% Nitroxom od 15m. Kontrolujeme si nitrox, výstroj, foťák a začíname zostupovať. Viditeľnosť dosahuje taktiež pekných 17-18m.

 Asi tak v 20-tich metroch počas zostupu som si uvedomil, že mám fotoaparát s púzdrom do 40m a ešte k tomu požičaný! Zaimprovizovali sme a v 46m sme ho prichytili o skrútenú šínu a rozvinuli sme pri ňom deco bóju. To som ale nevedel a až pri odovzdávaní fotoaparátu Jožovi Homolovi z Nižnej , že to púzdro je iba do 30m! S úsmevom na tvári sme zhodnotili, že ich vyrábajú s rezervou. Na moje šťastie .

Po tomto úkone sme pokračovali v zostupe. V 48 metroch si znovu začíname vychutnávať potápanie v úžasnej 30-35m viditeľnosti a s pribúdajúcu hľbkou sa len zlepšovala.

Zastavujem v 61-metroch, je tu opäť len šero, otáčam sa smerom k  hlbočine, ktorá je magická, ale môže byť aj zradná.
Zabúdame aj na 4,5°C vodu okolo nás. Odkrývam lampu a nasvecujem do 80-tich 90-tich metrov.  Čas je neúprosný a jedenásta minúta „odbila“ a tak si signalizujeme na výstup. Otáčame sa, je zreteľne vidieť začiatok steny vzdialenej od nás cca 30m, ktorá stúpa a stráca sa niekde v 35-metroch. V 50- tich metroch ukazujem Majovi, že musíme ísť po foťák. Vracajúc sa a vychutnávajúc si túto viditeľnosť nachádzame odložený fotoaparát, balím deco bóju a v 23-tej min ponoru prechádzame 40metrovou hľbku. To sa odzrkadlilo aj na našej dekopresii. DECO 39min, ukázal počítať. Preto začíname vystupovať na hranicu 15m, kde prechádzame na deco zmes a po prepnutí počítača sa 39min zmenilo na plánovaných 17min.

Vynárame sa a spomínajúc božie meno hovoríme o viditeľnosti a kladúc otázky typu: Prečo to nemáme doma alebo aspoň o 200km blyžšie !?

 

---- UNTERWASSERWALD ----

Po dvojhodinovej prestávke sa dostávame k našej ďalšej lokalite, ktorou je potopený les. Ten sa pred niekoľkými storočiami zosunul do jazera a tam je do teraz zakonzervovaný. Niektoré stromy ako mohyly zas stoja nad ostatnými. Tento podvodný les začína od 26m a pokračuje do 40m. Namerali sme si azimut 270° a plávajúc v tomto smere nachádzame v 40m prvé stromy, ktoré sú medzi sebou poprepletané a iné osamotené.

 V 26-tich metroch nachádzame dva stojace, ktoré vytvárajú akoby bránu z tohto nevšedného lesa a smerujú k hladine ako Dve veže. Tak sa aj volajú. My sme to nazvali aj Mordorským lesom, lebo ponor v noci tu môže byť veľmi pôsobivý a tak trochu strašidelnýýý.  Po 12min deco sa vynárame a balíme.

                             
 

Celkom slušne nasýtený nielen scenériou okolia ale hlavne dusíkom, Majo na údaj v počítači, že nemôžme letieť 26 hodín poznamenal, že mu je to úprimne jedno, lebo nebude letieť ďalšie dva roky . Vraciame sa do Obertraunu.

 

---- Záver ----

Potápanie v ľadovcových jazerách má miestami až neopísateľnú atmosféru. Je možné tu zažiť až neuveriteľnú viditeľnosť, uvidieť množstvo rýb a možno nájsť aj údajne zatopený nacistický poklad.  Je trochu aj náročné vzhľadom na nízku teplotu vody a miestami veľkú hľbku, no v každom prípade je to pekné dobrodružstvo.

Pre nás čo sme toto zažili znamená iba jedno. Vrátime sa o rok!

Chcem poďakovať Mariánovi za kvalitné zorganizovanie tejto akcie a aj za to, že mi vykladal, nakladal výstroj a pomáhal ju nosiť k vode, lebo moje vyskočené stavce hneď v prvý deň potápania mi to nejak nechceli dovoliť.

 

-- A na úplný záver --

Všetky ponory boli plánované so stupňovitou dekompresiou a naplánované deň dopredu!

Taktiež sme mali pripravené záložné dekopresné postupy vo svojich wetnotesoch, ktoré sme mali počas ponoru pri sebe!

To len pre prípad, aby ste si nemysleli, že sme fungovali živelne, len podľa počítača a bez prípravy
 FOTOGALÉRIA  
 UW-foto: Tibor LUBELEC
  OBERTRAUN
01.11.2007 Potápanie pod Dachsteinom, Rakúsko01.11.2007 Potápanie pod Dachsteinom, Rakúsko01.11.2007 Potápanie pod Dachsteinom, Rakúsko01.11.2007 Potápanie pod Dachsteinom, Rakúsko01.11.2007 Potápanie pod Dachsteinom, Rakúsko
01.11.2007 Potápanie pod Dachsteinom, Rakúsko01.11.2007 Potápanie pod Dachsteinom, Rakúsko01.11.2007 Potápanie pod Dachsteinom, Rakúsko01.11.2007 Potápanie pod Dachsteinom, Rakúsko01.11.2007 Potápanie pod Dachsteinom, Rakúsko

 

 KESSEL                                                                                                                                

 

01.11.2007 Potápanie pod Dachsteinom, Rakúsko01.11.2007 Potápanie pod Dachsteinom, Rakúsko01.11.2007 Potápanie pod Dachsteinom, Rakúsko01.11.2007 Potápanie pod Dachsteinom, Rakúsko01.11.2007 Potápanie pod Dachsteinom, Rakúsko
01.11.2007 Potápanie pod Dachsteinom, Rakúsko01.11.2007 Potápanie pod Dachsteinom, Rakúsko01.11.2007 Potápanie pod Dachsteinom, Rakúsko01.11.2007 Potápanie pod Dachsteinom, Rakúsko01.11.2007 Potápanie pod Dachsteinom, Rakúsko
01.11.2007 Potápanie pod Dachsteinom, Rakúsko01.11.2007 Potápanie pod Dachsteinom, Rakúsko01.11.2007 Potápanie pod Dachsteinom, Rakúsko01.11.2007 Potápanie pod Dachsteinom, Rakúsko 

 

 GOSSAUSEE                                                                                                                         

 

01.11.2007 Potápanie pod Dachsteinom, Rakúsko01.11.2007 Potápanie pod Dachsteinom, Rakúsko01.11.2007 Potápanie pod Dachsteinom, Rakúsko01.11.2007 Potápanie pod Dachsteinom, Rakúsko
01.11.2007 Potápanie pod Dachsteinom, Rakúsko01.11.2007 Potápanie pod Dachsteinom, Rakúsko01.11.2007 Potápanie pod Dachsteinom, Rakúsko01.11.2007 Potápanie pod Dachsteinom, Rakúsko